ВИЗНАЧЕННЯ ФАКТОРІВ ФОРМУВАННЯ ЯКІСНОГО СКЛАДУ ПОВЕРХНЕВИХ ВОДНИХ ОБ'ЄКТІВ МЕТОДОМ ГОЛОВНИХ КОМПОНЕНТ (НА ПРИКЛАДІ РІЧОК БАСЕЙНУ ДНІПРА)
Journal: Technogenic and Ecological Safety (Vol.2021, No. 9)Publication Date: 2021-04-21
Authors : Ponomarenko Roman; Plyatsuk Leonid; Zat'ko Josef;
Page : 31-35
Keywords : поверхневий водний об’єкт; метод головних компонент; фактори формування якісного складу поверхневих вод; басейн Дніпра;
Abstract
В статті проведено аналіз якісного складу води поверхневих водних об'єктів (на прикладі річок басейну Дніпра) методом головних компонент, виявлені та інтерпретовані основні чинники, що формують багаторічну мінливість якісного складу води поверхневих водних об'єктів та вносять різний вклад у сумарну дисперсію. Дослідження проводились за даними проб контрольного забору води р. Дніпро в межах Басейнового управління водними ресурсами по 12 постам, за період з 2011 по 2020 рр. Визначені провідні фактори: літогенна особливості водозборів (на них припадає 17…51 % всієї дисперсії вибірки), життєдіяльність рослинних і тваринних організмів (12…39 %), вилуговування Fe- і Cu-вмісних мінералів (10…29 %). В статті показано, що при формуванні хімічного складу води річок досліджуваного регіону визначальним є фактор надходження іонів з порід, на яких відбувається формування водозбору. Виявлено фактор, що характеризує місцеві умови формування річкового стоку - процес розвантаження підземних вод, що виявляється в зміні концентрацій кремнію і нітратів. Крім того, встановлена негативна залежність змін вмісту іонів кремнію і нітратів від температури. Оригінальність дослідження базується на інтегрованому підході, який включає проведення досліджень за наявними даними в базі Державного агентства водних ресурсів України, який враховує принципи збереження біорізноманіття, сталого використання водних ресурсів, управління та басейни річок, моніторинг та оцінку інформації про їх стан. В подальшому запропонований підхід, може стати предметом досліджень в напрямку встановлення факторів, що характеризують місцеві умови формування річкового стоку, у тому числі з урахуванням техногенного навантаження на нього.
Other Latest Articles
- ФОРМАЛІЗАЦІЯ ОЦІНКИ ТА УПРАВЛІННЯ СТАНОМ БЕЗПЕКИ
- МЕТОД ОРГАНІЗАЦІЇ МОНІТОРИНГУ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ
- SIMULTANEOUS ACTION OF CAVITATION AND INERT GASES ON THE WATER PURIFICATION FROM BACTERIAL CELLS
- ВРАХУВАННЯ ПАРАМЕТРІВ АЕРОЗОЛЬНИХ ВИКИДІВ ПІД ЧАС РОЗРОБКИ ТЕХНОЛОГІЧНИХ РІШЕНЬ ЗМЕНШЕННЯ ВПЛИВУ НА ДОВКІЛЛЯ
- Effect of Marshall and Gyratory Compaction Methods on Segregation of Asphalt Mixture by Image Analysis
Last modified: 2021-07-21 05:43:36